کمیته تخصصی فسیل - کمیته های تخصصی انجمن کلکسیونرهای ایران

کمیته تخصصی کلکسیون

 

 • نویسنده : مدیر سایت
 • تاریخ انتشار : ۰۷-۱۰-۹۳
 • دیدگاه‌ها خاموش

مجموعه شخصی آقای آباده ای

مجموعه فسیل

مجموعه فسیل

مجموعه فسیل

مجموعه فسیل

مجموعه فسیل

مجموعه فسیل

مجموعه فسیل

مجموعه فسیل

مجموعه فسیل

مجموعه فسیل

مجموعه فسیل

مجموعه فسیل

مجموعه فسیل

مجموعه فسیل

 • نویسنده : مدیر سایت
 • تاریخ انتشار : ۰۷-۰۹-۹۳
 • دیدگاه‌ها خاموش

دکترمحمد رهگشای در سال ۱۳۳۲ در شهر بادرود به دنیا آمد و تا مقطع سیکل در این شهر به تحصیل پرداخت به علت کمبود امکانات و عدم مقاطع تحصیلی بالاتر به ناچار به تهران سفر نمود و در دبیرستان تهران مشغول تحصیل شد وی در سال ۱۳۴۹شاگرد ممتاز پایتخت میشود و به علت علاقه به رشته زمین شناسی ،آن رشته را انتخاب نموده و در دانشگاه تهران مشغول به تحصیل میشود و در سال ۱۳۵۴ فارغ التحصیل میشود.

۱۱۱

در همان سال (۱۳۵۴)موفق میشود از دانشگاه لویی پاستور فرانسه پذیرش بگیرد و جهت ادامه تحصیل به کشور فرانسه میرود و موفق میشود در زمان کمی کارشناسی ارشد ودکترای خود را در رشته زمین شناسی گرایش پترولوژی و زمین شناسی اقتصادی در دانشگاه فرانسه بگیرد.و در سال ۱۳۵۸به عنوان استاد دانشگاههای فرانس مشغول تدریس میشود.به علت فعالیت تحقیقاتی فراوان و نبوغ خاص ایشان در سن ۳۳ سالگی موفق به دریافت درجه دکترای اتا (Eta)که همان درجه دکترای دولتی در فرانسه میباشد میرسد و به عنوان جوان ترین پرفسور این رشته در کرسی صاحب نظری می نشیند.

پرفسور در سال ۱۳۶۷ به عنوان استاد ممتاز دانشگاههای فرانسه برگزیده میشود .او در سال ۱۳۶۰ در فرانسه با خانم میریام گوتس ازدواج میکند ،خانم گوتس دارای درجه دکترای حقوق تجارت میباشد که در حال حاضر مدیر موسسه زبان فرانسه که تحت نظرفرانکو فونی جهانی است ،فعالیت میکند.خانم گوتس مشاور حقوقی سابق وزارت صنایع و معادن ایران بوده که به زبانهای فرانسه ،انگلیسی و آلمانی مسلط بوده و در حال حاضر مدرس زبانهای یاد شده نیز میباشد.

حاصل ازدواج این دو استاد فرزندان سه قلو میباشد که یکی از آنها با کمال تاسف در کودکی فوت نموده و سیروس و ندا در حال حاضر دانشجویان IT هستند که در مقطع دکترا در دانشگاههای کانادا و فرانسه مشغول به تحصیل میباشند.

دکتر رهگشای در سال ۱۳۷۲ به علت عشق وافر به وطن و میهن وارد کشورش و زادگاهش شده و به عضو هیات علمی دانشگاه امیر کبیر تهران در می آید و بعد از مدتی به عنوان استاد دانشگاه شهید بهشتی انتخاب  میگردد.دکتر علاوه بر اینکه کارشناس رسمی دادگستری در معادن و زمین شناسی است تا بحال ۱۲۰مقاله بین المللی را به قلم خود نوشته و در ۳۰ مقاله داخلی به عنوان برترین مقاله شناخته شده اند و تعداد زیادی از مقالات ایشان به عنوان مقالات پر استناددر مجلات علمی بین المللی (ISI)به چاپ رسیده است.

ایشان در علم خود ،بارها به عنوان استاد راهنمای  دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاههای ایران و دانشگاههای بین المللی خارج از کشور بوده و به عنوان داور پایان نامه های دکترا در بیشتر دانشگاههای دولتی ایران حاضر شده است.

علاقه دکتر و همسرشان به بناهای تاریخی و نگهداری از میراث فرهنگی و تاریخ گذشتگان باعث شده سرا موزه رهگشا را در منزل پدری تاسیس کنند و علاوه بر تعمیر منزل در حفظ آثار فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی کوشا باشند.

 سرا موزه رهگشا که در آن اشیاء قدیمی و سنتی نگهداری میشود ، در نگاه اول نمایشگاهی از نقشه واقعی منازل بادرود در گذشته است .دکتر رهگشا و همسرشان از سال ۱۳۷۲ شروع به تعمیرات سرا موزه نمودند و در سال ۱۳۷۵ تعمیرات اساسی به پایان رسید و در پنج سال اخیر توانسته به شکل جالب و هنرمندانه ای خود را برای بازدید زائران و مسافران و گردشگران داخلی و خارجی نشان دهد.

 • نویسنده : مدیر سایت
 • تاریخ انتشار : ۰۷-۰۹-۹۳
 • دیدگاه‌ها خاموش

چگونه فسیل ها را بیابیم

تکنیک ها و روش هاى مشخصى وجود دارند که دیرین شناسان از آن ها براى یافتن فسیل ها استفاده

مى کنند. نباید اینطور تصور نمود در مکانى که فسیل یافت نمى شود، موجود زنده اى نیز در گذشته در آن جا نمى زیسته است. چه بسا موجودات زنده بسیارى در گذشته در آن مکان زندگى مى کرده اند اما محیط شرایط لازم براى فسیل شدن موجودات را نداشته است. از این رو است که بایستى خیلى خوش شانس باشیم تا بتوانیم فسیل ها را بیابیم .

براى یافتن فسیل قبل از هر جستجو، جمع آورى اطلاعات در مورد فسیلى که به دنبال آن هستیم لازم است

مثلا اگر در جستجوى فسیل هاى گیاهى باشیم اطلاعاتى نظیر این که این فسیل ها در زمان حیات خود چه شرایط زیستى داشته اند و براى فسیل شدن چه مراحلى را گذرانده اند، به ما کمک مى کند که تنها سنگ هاى بخصوصى را جستجو نماییم. به طور کلى آنچه معلوم است احتمال حضور فسیل در سنگ هاى رسوبى به مراتب بیش از سنگ هاى دگرگونى و سنگ هاى آذرین است. بطورى که در بین این سه گروه از سنگ ها قریب به ٩٩% فسیل ها در سنگ هاى رسوبى یافت مى شوند.

 • نویسنده : مدیر سایت
 • تاریخ انتشار : ۰۷-۰۹-۹۳
 • دیدگاه‌ها خاموش

فسیلى شدن

موجودات زنده پس از مرگ شان در نتیجه فرآیندى به فسیل تبدیل مى شوند، این فرایند که فسیلى شدن(Fossilization) نام دارد

به شکل هاى مختلفى انجام مى شود و داراى انواع و اقسام بسیار زیادى مى باشد. تنوع در این فرآیند به علت ویژگی هاى منحصر به فرد هر موجودى است که فسیل مى شود. بنابراین فرایند فسیلى شدن از نظر وسعت حجم مى تواند داراى سطوح مختلفى باشد، مثلا ممکن است در حد یک سلول یا اندام یک موجود و یا در سطحى وسیعتر و حجیم تر یعنى بدن کامل موجود باشد.

شرایط مناسب براى حفظ شدگى و باقى ماندن قسمت هاى سخت به دو عامل بستگى دارد :

١. ترکیب ماده تشکیل دهنده

٢. چگونه محفوظ ماندن و دیاژنز آن ها.

فسیل چیست؟

علمى که به مطالعه شرایط دفن شدن موجودات زنده پس از مرگ شان مى پردازد و همچنین استقرار آن ها را در لایه هاى رسوبى مورد بحث و بررسى قرار مى دهد، تافونومى مى نامند. به عبارت ساده تر

تاریخچه تغییراتى که فسیل ها در حالات مختلف حفظ شدگى تحمل کرده اند را تافونو مى گویند .
منبع:

مرکز یادگیری سایت تبیان

تهیه و تنظیم: فاطمه گودرزی

 • نویسنده : مدیر سایت
 • تاریخ انتشار : ۰۷-۰۸-۹۳
 • دیدگاه‌ها خاموش

حال این سوال مطرح مى شود چه فسیل هایى را با ارزش مى خوانیم ؟

در جواب باید گفت فسیل هاى راهنما (Index Fossils). آن دسته از فسیل ها به این نام خوانده مى شوند که :

١. شناسایی آن ها آسان است

٢.  بسیار فراوانند

٣. داراى عمر کوتاه بوده اند

۴.  از گسترش جغرافیایى قابل توجهى برخوردارند

علم دیرینه شناسى

اصطلاح پالئونتولوژى (Paleontology) اولین بار توسط شخصى به نام دوکروته دوبلن ویل در سال ١٨٢۵ میلادى به کار رفت. کلمه پالئونتولوژى که در کتاب هاى فارسى، دیرینه شناسى و یا فسیل شناسى ترجمه شده، ریشه اش از چند کلمه گرفته شده است که عبارتند از:

Paleontology = Palaios + Ontos + Logos

 دیرینه شناسى = دیرینه و قدیمى + موجود زنده + بررسى و تحقیق.

دیرینه شناسى رشد، توسعه، تحول و تکامل حیات را مشخص مى سازد و به زمین شناس کمک مى کند که سنگ ها را در گروه ها و طبقات خاص قرار دهد. دیرینه شناسى نه تنها به دنبال علت انقراض معمولى یک گونه است بلکه به دنبال دلیل انقراض هاى دوره اى که در گذشته رخ داده و موجب از بین رفتن تقریبا تمامى موجودات از دنیاى حیات شده است، مى باشد.

منبع:

مرکز یادگیری سایت تبیان

تهیه و تنظیم: فاطمه گودرزی

 • نویسنده : مدیر سایت
 • تاریخ انتشار : ۰۷-۰۸-۹۳
 • دیدگاه‌ها خاموش

 به طور کلى فسیل ها را به دو گروه تقسیم مى نمایند :

١. فسیل هاى اندامى

٢.  فسیل هاى اثری

فسیل چیست؟

منظور از فسیل هاى اندامى، بقایاى حقیقى موجودات زنده مى باشند که در حالات بسیار مساعد شکل آن ها با شکل موجود زنده اصلى اولیه کاملا تطبیق مى کند و تغییر زیادى در آن صورت نگرفته است. اما فسیل هاى اثرى علائم غیر مستقیم حیات هستند که توسط موجودات بر جاى گذاشته شده اند. جاى پاهاى دایناسور، اثرات ناشى از خزیدن تریلوبیت ها و سایر شواهد فرآیندهاى حیات همچون فضولات و مدفوعات که به صورت فسیل در آمده اند همگى جزء فسیل هاى اثرى محسوب مى گردند.

منبع:تبییان

 • نویسنده : مدیر سایت
 • تاریخ انتشار : ۰۷-۰۸-۹۳
 • دیدگاه‌ها خاموش

معناى لغوى فسیل عبارت است از چیزى که از حفارى به دست آمده باشد. به عبارت دیگر فسیل ها، اجساد و بقایا و آثار موجوداتى مى باشند که پس از مرگ در بین رسوبات دفن شده و همراه با آن ها تحت تاثیر پدیده سنگ شدگى ( دیاژنز ) قرار گرفته اند.

بنابراین فسیل ها انواع باقیمانده جانورى و گیاهى نظیر جسم حیوانات و استخوان هاى مربوط به آن ها، تنه گیاهان قدیمى و ساختمان شان، کرم هاى نرم، ستاره هاى دریایى و غیره ( از نقطه نظر تشریحى ) و آثار و مواد به جامانده از آن ها نظیر فضولات، مدفوعات، تخم ها ( آثار طبیعى ) و اثر لانه ها، آشیانه ها، رد پاها ( آثار مصنوعى ) را شامل مى شود و تمامى این ها به طور مستقیم توسط موجودات که در گذشته مى زیسته اند، به وجود آمده اند. بدین ترتیب براى آن که یک شى فسیل به حساب آید، بایستى بقایا و یا آثار فعالیت زیستى موجودات گذشته باشد.

منبع:تبییان

 • نویسنده : مدیر سایت
 • تاریخ انتشار : ۰۶-۰۸-۹۳
 • دیدگاه‌ها خاموش