کمیته تخصصی سکه - کمیته های تخصصی انجمن کلکسیونرهای ایران

کمیته سکه  با مدیریت آقای خشایار فاتح فعال و در خدمت شما می باشد.

این کمیته متشکل از کلکسیونرهای سکه از سراسر ایران می باشد.

 • نویسنده : مدیر سایت
 • تاریخ انتشار : ۰۸-۰۱-۹۳
 • دیدگاه‌ها خاموش

سکه‌های یادبود

    سکه‌های یادبود سکه‌هایی هستند که در مناسبت‌های مذهبی و سیاسی خاص یا در گرامی‌داشت چهره‌های علمی و فرهنگی هر کشور ضرب می‌شوند. سکه‌های یادبود می‌توانند در قالب سکه‌های رایج کشور یا به صورت سکه‌های نقره و طلای یادبود که در گردش نیستند باشد.

سکه‌های مصنوعی ۲۵۰ ریالی در سفره هفت‌سین در ایستگاه راه آهن تهران – نوروز ۱۳۹۰

سکه‌های یادبود در گردش ضرب شده از سال ۱۳۲۰ هجری خورشیدی تا ۱۳۵۷:
سکه یک ریالی (FAO) در سال‌های ۱۳۵۰ و ۱۳۵۱ و ۱۳۵۲ و ۱۳۵۳٫
سکه ده ریالی (FAO) سال ۱۳۴۸.
سکه‌های ۱ و۲ و۵ و ۱۰ و ۲۰ ریالی پنجاهمین سال سلطنت پهلوی ۱۳۵۵. (روی سکه‌ها تاریخ ۲۵۳۵ شاهنشاهی ضرب شده‌است).
سکه ۲۰ ریالی بازی‌های آسیایی تهران ۱۳۵۳٫
سکه ۲۰ ریالی (FAO) سال ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷.
سکه ۲۰ ریالی یادبود پنجاهمین سالگرد تاسیس بانک ملی ایران (شهریور ۱۳۵۷).

 • نویسنده : مدیر سایت
 • تاریخ انتشار : ۰۸-۰۱-۹۳
 • دیدگاه‌ها خاموش

تاریخچه پول فلزی و سکه

پول فلزی کشف شده در جهان در موهنجودارو (در پاکستان فعلی) بدست آمده‌است که حدود ۵۰۰۰ سال پیش تهیه شده‌است. در شوش در جنوب غربی ایران حلقه‌های متعلق به ۴۰۰۰ سال پیش در کشفیات باستان‌شناسی فرانسویان بدست آمده‌است. کهن‌ترین سکه یافت شده در جهان متعلق به سناخریب پادشاه آشور است که حدود ۲۷۰۰ سال پیش تهیه شده‌است. در همین حدود (۲۷۰۰-۲۶۰۰ سال پیش) در لیدیه (واقع در ترکیه کنونی) سکه‌های از جنس الکتروم ضرب شد. سکه‌های که شاهنشاه لیدیه رواج داد بنابر نام شاهنشاه یعنی کرزوش به کرزویید (کرزوسی) معروف گشت. بعد از فتح لیدیه توسط کورش بزرگ سردار ایرانی این سکه‌های در ایران آنزمان (۲۵۵۰ سال پیش) رواج یافت. در زمان داریوش بزرگ وی سکه‌های دریک طلا و شِکِل نقره ضرب کرد.

 • نویسنده : مدیر سایت
 • تاریخ انتشار : ۰۸-۰۱-۹۳
 • دیدگاه‌ها خاموش

   منبع : وبسایت سکه ها

    همانطور که می دانید کلمه ارور به معنی اشتباه است. در مراحل ضرب سکه اشتباهات گوناگونی رخ می دهد، بروز یک اشتباه در ضرب، سکه را نسبت به سکه های همگون، متمایز می کند. تعدادی از این سکه های ارور در کنترل کیفیت از سکه های سالم جدا شده و به مرحله ی بازیافت منتقل می شوند. اما ممکن است تعداد کم و یا زیاد این سکه ها از مرحله کنترل بگذرد و به بازار عرضه شود. مسلما چیزی که ارزش سکه های ارور را در بین کلکسیونر های سکه مشخص می کند فراوانی و یا نایاب بودن آن است. سکه های ارور نیز به مانند سکه های دیگر، هرچه نایاب تر باشند گرانتر می شوند.

پولک ضرب نشده

پولک یک تکه فلز با قطر و ضخامتی مشخص است که از ورق های با جنس یکسان بریده می شود. بعضی از پولک ها به دلایلی از مرحله ضرب جا مانده اند و در مراحل بعد همراه با دیگر سکه ها آبکاری شده و حرارت دیده اند، و در بسته بندی قرار گرفته و راهی بازار شده اند.

پولک ضرب نشده

پولک ضرب نشده

ضرب بر روی پولک ناقص

ورق هایی که برای تولید پولک به کار می رود ممکن است کامل نباشند و مقداری کوچکتر از استاندارد باشند. در نتیجه پولک هایی که در انتهای ورق بریده می شوند دایره کامل نیستند و قدری گوشه دارند. بعضی از پولک ها بعد از برش زیر دستگاه می مانند و با کمی جابجایی دوباره برش می خورند. این پولک ها به همراه پولک های سالم به مراحل ضرب رفته و به بازار عرضه می شوند.

ضرب بر روی پولک ناقص

ضرب بر روی پولک ناقص

 پولک شکسته

در برخی موارد پولک به دلایل مختلف می شکند، اگر شکستگی پولک قبل از ضرب باشد، در هنگام ضرب مقداری فلز به داخل ترک نفوذ می کند و لبه های ترک گرد می شود. امکان دارد سکه در زیر پرس و یا در مرحله حرارت دهی بشکند، که در این صورت سکه از نظر ضرب سالم است.

شکستگی پولک سکه

سکه ۲۵ دینار با شکستگی پولک

شکستگی های قالب

شکستگی قالب به شکل های متفاوت دیده می شود. ترک روی قالب از نقطه ای آغاز شده و به تدریج زیاد و باعث شکسته شدن قالب می شود.

سکه 500 دیناری با ترک قالب

سکه پانصد دینار مظفرالدین شاه ضرب شده با قالب ترک خورده

سکه با شکستگی قالب

سکه دوهزار دینار ناصرالدین شاه ضرب شده با قالب شکسته

فرسایش قالب

قالب در اثر استفاده زیاد، به تدریج ساییده می شود و نقش های آن با براده و چربی حاصل از ضرب پر می شود. سکه هایی که با این قالب ضرب می شود، نقش های کمرنگ و ضعیفی دارند.

سکه با فرسایش قالب

سکه یک ریال محمد رضا شاه با فرسایش قالب

ضرب بر پولک های نادرست

در بعضی از موارد اشتباهی پولک با اندازه یک سکه کوچکتر برای ضرب سکه های بزرگتر استفاده می شود. در این صورت سکه حاصل از این ضرب کوچکتر از سکه های همسان می باشد “از نظر قطر و ضخامت” در بعضی از موارد دیگر پولک تولید شده از ورق های غیر استاندارد برای آن سکه استفاده می شود که در نتیجه سکه به دست آمده از این کار، هم اندازه سکه های همانند است ولی ضخامت، و وزن کمتری دارد و یا جنس آن متفاوت است.

سکه بدون کنگره

در ضرب سکه، قالب سومی مورد استفاده قرار می گیرد که به آن “کولار” گفته می شود. نقش کولار نگهداری از سکه در زمان ضرب و ایجاد حاشیه های با کنگره و یا حروفی (نوشته های حاشیه سکه ۵۰ ریالی مسی) است. در برخی از سکه ها که حاشیه آنها کنگره دار است از کولار بدون خطوط ایجاد کننده کنگره استفاده شده، که در نتیجه حاشیه این سکه ها بر خلاف سکه های همسان بدون کنگره هستند. سکه هایی که نمونه ی بی کنگره آنها نسبت به سکه های کنگره دار کمتر یافت می شود، از ارزش بیشتری برخوردار هستند.

سکه بدون روکش

سکه های روکش دار از یک فلز اصلی (معمولا آهن است) و روکشی از جنس برنز و نیکل و یا آلومینیوم ساخته می شود. در مراحل ضرب در اثر فشار ضرب و حرارت دهی بالا امکان دارد این روکش از سکه جدا شود. در نتیجه سکه ای روانه بازار می شود که بدون روکش است.

ضرب سکه با قالب های متفاوت

گاهی دیده شده که به اشتباه برای ضرب سکه ای، از قالب رویی یک سکه و از قالب زیرین سکه ای دیگر که هم اندازه هستند استفاده شده است. نتیجه ی این کار سکه ای با دو ارزش متفاوت و یا دو دوره متفاوت تولید می شود که برای کلکسیونر ها بسیار جالب خواهد بود.

سکه پنجهزاری احمد شاه، ضرب با دو قالب

سکه پنجهزاری احمد شاه، ضرب با دو قالب متفاوت

سکه دو ارزشی ضرب شده با دو قالب متفاوت

سکه دو ارزشی ضرب شده با دو قالب متفاوت

بدون ضرب ارزش

سکه هایی از زمان قاجار وجود دارد که روی آنها ارزش سکه ضرب نشده است.

سکه بدون ضرب ارزش

سکه بدون ضرب ارزش

سکه چند ضربی

برای ضرب سکه، پولک در قالب سندانی پایین، قرار می گیرد و توسط کلار نگه داشته می شود تا جابجا نشود. پس از کوبیده شدن قالب روی سکه ضرب می شود، قالب رویی به بالا رفته و سکه توسط قالب سندانی کمی فشار داده می شود تا از قالب جدا شده و از زیر پرس به خارج هدایت شود. به ندرت پیش می آید که سکه کاملا از زیر پرس خارج نمی شود و پرس دوباره انجام می شود، گاهی پرس تا سه بار نیز تکرار می شود.

سکه دو ضرب چرخیده

سکه ۱۰۰۰ ریالی دو ضرب چرخیده

ضرب خارج از مرکز

همانطور که گفته شد سکه برای ضرب در قالب سندانی پایین، قرار می گیرد و توسط کلار نگه داشته می شود تا جابجا نشود. اما در برخی از موارد سکه در داخل سندان قرار نمی گیرد و پرس انجام می شود. در این صورت سکه کامل نیست و مقداری از نقوش سکه ضرب نشده است. و بخشی از سکه به شکل حلالی خالی مانده است. پیداست که سکه هایی که اینگونه ضرب می شوند در هر دو روی به یک اندازه خارج از مرکز می باشند. در بعضی از سکه ها دیده شده است که سکه فقط از یک رو خارج از مرکز می باشد. دلیل آن تنظیم نبودن قالب می باشد.

سکه با ضرب خارج از مرکز

سکه با ضرب خارج از مرکز

ضرب دو سکه همزمان

گاهی اتفاق می افتد که دو پولک به هم می چسبند و به زیر پرس می روند، در نتیجه دو سکه با هم ضرب می شود. نقش روی سکه بالایی کامل است، ولی پشت آن چیزی ضرب نشده است. نقش پشت سکه پایینی کامل بوده و روی آن چیزی ضرب نشده است.

ضرب دو سکه همزمان

ضرب دو سکه همزمان

ضرب سکه بر سکه

در این حالت سکه ضرب شده به قالب بالایی و یا به قالب پایینی می چسبد، و خارج نمی شود. پولک بعدی نیز با توجه به سکه گیر کرده پرس می شود، در نتیجه سکه ی ضرب شده، نقش کاملی و برجسته ای از پشت سکه دارد و روی دیگر سکه نقش معکوس و فرو رفته پشت سکه دیده می شود. البته امکان دارد این عمل برعکس انجام شود، یعنی سکه در ضرب اول به قالب پایینی بچسبد در این صورت نقش سکه قرینه آنچه که گفته شد می شود.

ضرب سکه بر سکه

سکه یکهزار دینار ناصرالدین شاه ، ضرب سکه بر سکه

 • نویسنده : مدیر سایت
 • تاریخ انتشار : ۰۸-۰۱-۹۳
 • دیدگاه‌ها خاموش

         سکه یک تکه کوچک از فلز، معمولا” دایره وار و تخت، معتبر شده توسط یک دولت برای استفاده در داد و ستد اقتصادی یک جامعه‌ است. جننس فلز سکه در گذشته از طلا، نقره و مس بود اما امروزه بیشتر از ترکیبات نیکل استفاده می‌شود. کاربرد طلا و نقره امروزه بیشتر در زمینه سکه‌های یادبود است.

 • نویسنده : مدیر سایت
 • تاریخ انتشار : ۰۸-۰۱-۹۳
 • دیدگاه‌ها خاموش