کارخانه کبریت سازی سه ستاره زنجان

کارخانه کبریت سازی سه ستاره زنجان

۱ –  موقعیت طبیعی : این بنا در ضلع شمالی بافت قدیمی شهر زنجان واقع شده است .

۲ –  موقعیت فعلی بنا : بنا در ضلع شرقی خیابان کارگر ( صفا ) نرسیده به بلوار چمران قرار دارد .

۳ –  تاریخچه بنا :  کارخانه کبریت سازی، در دوران پهلوی در شهر زنجان بنا گردیده است و تا سال ۱۳۵۷ قبل از انتقال به محل جدید، مورد بهره برداری بوده است . بانی این بنا شخصی بنام محمد علی شالچی می باشد .

۴ – مشخصات بنا : این بنا شامل قسمتهای دروازه ورودی ، فضای کارخانه و حیاط بنا می باشد . دروازه ورودی کارخانه که رو به خیابان کارگر قرار گرفته است شبیه شیر خورشید بنا شده است و فضای کارخانه شامل قسمتهای مختلف مراحل تولید کبریت می باشد .

۵ –  تزیینات بنا : این بنا بعلت صنعتی بودن، فاقد تزیینات بوده ولی لازم به ذکر است که نمای غربی بنا با پنجره های هلالی و سیمان کاری رنگین، نمای زیبایی را به خود اختصاص داده است .

۶ – خصوصیات بارز بنا : این بنا به دلیل قرار گرفتن در بافت قدیمی زنجان ، میل آجری که در شهر زنجان منحصر بفرد می باشد و همچنین بعلت وجود دستگاههای قدیمی در محل می تواند بعنوان یک موزه صنعتی کاربرد داشته باشد .

۷ –  اقدامات انجام شده در بنا : در سالهای اخیر، اتاق بازرگانی با نظارت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان اقدام به مرمت بنا نموده است ولی دیوارهای محوطه این کارخانه در طی سالیان گذشته توسط شهرداری تخریب و محوطه کارخانه تبدیل به پارک گردیده است .

۸ –  نحوه مالکیت : مالک این بنا در حال حاضر بانک ملی می باشد که بعلت عدم پرداخت اقساط وام در یافتی در سالیان قبل ، بانک مالکیت کارخانه و بنا را بابت وام دریافتی به انحصار خود درآورده است .