مجموعه دار نقشه های تاریخی

مجموعه دار نقشه های تاریخی:

نقشه هایی از کشور عربستان دارم که در آنها نام خلیج فارس درج شده/ نقشه ها هویت ملی ما هستند

غلامرضا سحاب با اشاره به نقشه های تاریخی مجموعه اش که نام خلیج فارس در آنها درج شده ظهار کرد: من نقشه هایی دارم که متعلق به کشور عربستان است و چاپ همین کشور است و در آنها نام خلیج فارس به صورت الخلیج فارس درج شده است.

غلامرضا سحاب، متولد ۱۳۲۷، پسر زنده‌یاد عباس سحاب، پدر علم کارتوگرافی ایران است که کارشناس اسناد تاریخی و نقشه ‌های قدیمی ـ خط‌شناسی به‌ شمار می‌ رود. وی مدیر انتشارات دنیای جغرافیای سحاب است و کتاب‌ های بسیاری مانند «اولین نقشه برجسته ‌نمای جمهوری اسلامی ایران»، «نقشه گردشگری ایران» و «نقشه جهان‌نما با متن فارسی» و همچنین نقشه ‌ها و اطلس‌ های جهان را منتشر کرده است. سحاب همچنین عضو انجمن مجموعه داران ایران است  مجموعه ای از نقشه های تاریخی را از زمان صفویه را جمع آوری کرده است.

غلامرضا سحاب در گفت و گو با خبرنگار ایرانشناسی خبرگزاری دانا گفت: پدرم بزرگترین مجموعه نقشه های جغرافیایی و اطلس ها را داشت و من هم با علاقه که به این کار داشتم از سال ۶۲ کار مجموعه داری را آغاز کردم.

سحاب در مورد مجموعه اش گفت: نقشه هایی هست که در گذشته با چاپ سنگی چاپ شده و با دست رنگ آمیزی شده است. این نقشه ها مربوط به دوره صفویه است و تعداد کمی از آنها در اروپا و آمریکا هست اما من تعداد زیادی از این نقشه ها را خریداری کردم ودر مجموعه ام موجود است.

این کارشناس اسناد تاریخی اظهار کرد: دومین اطلس جغرافیایی دوره قاجار که شامل نقشه‌ های ایران، تهران و قاره ‌های جهان در یکصد سال قبل است را با همکاری جواد صفی‌ نژاد و سعید بختیاری منتشر شده کردم. این کتاب به شرح نقشه‌ های آن دوره و افرادی که آن‌ها را ترسیم کرده‌اند، می‌ پردازد و مرجع خوبی برای کسانی است که کار تحقیقاتی انجام می دهند.

سحاب در ادامه گفت: بزرگترین کاری که من کردم این بود که در سال ۸۰ مجموعه نقشه های وزارت خارجه را فهرست کردم و در دفتر مطالعات آنها را قاب کردم که در حال حاضر این مکان به صورت موزه ای دایمی دایر است .

این مجموعه دار افزود: در سال ۷۵  مجموعه ای از از نقشه های تهران و ایران را  از زمان اولین نسخه هایی که وجود داشت گردآوری کردم و برای تهیه این مجموعه یک سری از نقشه ها را خریداری کردم و یک سری را نیز خودم اهدا کردم.

سحاب افزود: اخیرا اطلسی را به نام اطلس کلات نادری و سرخس کار کردم که نقشه های آن را از مجموعه های دفتر مطالعات، نقشه های خودم و مجموعه های کاخ گلستان جمع آوری کردم. این مجموعه سوابق تاریخی کلات نادری است و با توجه به اینکه نقشه های آن با دست کار شده و چاپ نشده است مجموعه ای منحصر به فرد است.

این کارشناس اسناد تاریخی به تقویمی که متعلق به زمان ناصرالدین شاه است و نمونه ای منحصر به فرد در مجموعه اش است اشاره کرد و گفت:این تقویم را یکی از منجمان زمان برای ناصرالدین شاه تهیه کرده و ویژگی آن این است که علاوه بر تقویم های خورشیدی و قمری و میلادی دارای گاهشمارهای جلالی، یزدگردی، زردشتی را شامل می شود و سعد و نحس روزها نیز در آن درج شده است.

سحاب همچنین به نقشه های تاریخی مجموعه اش اشاره می کند که نام خلیج فارس در آنها درج شده و اظهار کرد: من نقشه هایی دارم که متعلق به کشور عربستان است و چاپ همین کشور است و در آنها نام خلیج فارس به صورت الخلیج فارس درج شده است.

 

وی افزود: ما تلاش زیادی کردیم تا در کشورهای عربی بازاری داشته باشیم و نقشه هایمان را به این کشورها ارسال کنیم اما از آنجایی که نام خلیج فارس در نقشه های ما درج شده است تمام نقشه هایی که به این کشورها فرستاده می شود مرجوع می شود.

وی گفت: البته ما اقدامات زیادی هرساله در روز ۱۰ اردیبهشت به مناسبت روز ملی خلیج فارس انجام می دهیم و نمایشگاه های مختلفی را برگزار می کنیم که در آنها نقشه ها یمان را به نمایش می گذاریم اما روز ملی خلیج فارس را باید در تمام کشورها مطرح کنیم و با برپایی نمایشگاه های متعدد در کشورهای مختلف جهان حقانیت خودمان را به بیگانگان ثابت کنیم.

سحاب اظهار کرد: : ما باید نمونه های مختلفی از این نقشه ها را در ابعاد گوناگون منتشر کنیم و آنها را برای فروش به ایرانیان خارج از کشور به مراکز فرهنگی مان صادر کنیم. باید با تک تک موسسات جغرافی پراکنده در سرتاسر جهان تماس بگیریم و مقادیر زیادی از این نقشه و دیگر نقشه ها را به صورت رایگان در اختیارشان قرار بدهیم تا نام خلیج فارس به تمام جهان معرفی شود.

سحاب در پایان گفت: بسیاری از مردم در خانه هایشان نقشه های قدیمی دارند که از ارزش آن مطلع نیستند و من حاضرم که به آنها کمک کنم که چه طور از آنها محافظت کنند و یا آنها را اهدا کنند زیرا تیراژ نقشه هایی که در دوره ناصرالدین شاه چاپ شده بیشتر از صد تا نبوده و ممکن است تنها ۱۰ تا از اینها باقی مانده باشد و همین ها در خانه های کسانی باشد که از ارزش آنها با خبر نیستند. این نقشه ها هویت ملی ماست و ما اگر این نقشه ها را به صورت مجموعه چاپ کنیم و یا در اینترنت قرار دهیم اهمیت پیدا می کنند زیرا نقشه ها  زمانی ارزش پیدا می کنند که نمایش داده شوند.۱

نقشه راهنمای تهران و حومه در سال ۱۳۲۳ شمسی

  • نویسنده : مدیر سایت
  • تاریخ انتشار : ۰۷-۲۰-۹۳
  • دیدگاه‌ها خاموش


نظرات بسته شده است.